Estadístiques de dentistes a la província de Girona

Quantes clíniques dentals hi ha, on es concentren i quins municipis grans en tenen menys per habitant. Dades de Google Maps i Idescat, octubre de 2026.

318clíniques dentals
2.612habitants per clínica
3,8clíniques per 10.000 hab.
71 %municipis sense clínica

Resum per comarca

ComarcaMunicipisHabitantsClíniquesHabitants per clínicaClíniques per 10.000 hab.Nota mitjanaMunicipis sense clínica
La Selva26187.308702.6763,74,3938 %
Gironès27208.967663.1663,24,4656 %
Alt Empordà68150.044562.6793,74,6382 %
Baix Empordà36144.818662.1944,64,5472 %
La Garrotxa2163.339262.4364,14,4467 %
Pla de l'Estany1133.828122.8193,54,4891 %
Ripollès1925.914122.1604,64,7379 %
Cerdanya (part gironina)1116.305101.6306,14,4182 %

Com es reparteixen les clíniques

De 219 municipis, 155 no tenen cap clínica dental registrada, 25 en tenen una, 15 en tenen dues o tres i 24 en tenen quatre o més. La concentració és alta: els municipis amb quatre o més clíniques són els centres de servei de cada comarca.

Municipis amb més clíniques dentals

MunicipiHabitantsClíniquesPer 10.000 hab.
Girona108.352403,7
Figueres49.556275,4
Blanes42.446214,9
Olot39.516205,1
Lloret de Mar41.944194,5
Banyoles20.887125,7
Palafrugell24.556114,5
Palamós18.92194,8
Sant Feliu de Guíxols23.06093,9
Salt34.60382,3
Roses20.17584,0
Castell d'Aro, Platja d'Aro i S'Agaró12.88986,2

Més clíniques per habitant (municipis de 2.000 habitants o més)

MunicipiHabitantsClíniquesPer 10.000 hab.
Puigcerdà10.05388,0
Camprodon2.56027,8
la Bisbal d'Empordà11.73186,8
Santa Cristina d'Aro5.97246,7
Ripoll10.81276,5
Torroella de Montgrí12.50786,4
Tossa de Mar6.29346,4
Castell d'Aro, Platja d'Aro i S'Agaró12.88986,2
Sant Joan de les Abadesses3.39325,9
La Jonquera3.41025,9
Banyoles20.887125,7
L'Escala10.64165,6

Municipis de 3.000 habitants o més amb menys clíniques per habitant

MunicipiHabitantsClíniquesPer 10.000 hab.
Riells i Viabrea4.62700,0
Sant Julià de Ramis3.70200,0
Vilafant5.66400,0
la Vall d'en Bas3.26500,0
Porqueres4.80400,0
Sils6.92411,4
Sant Hilari Sacalm6.07111,6
Sarrià de Ter5.40411,9
Bescanó5.08712,0
Llançà5.03312,0
Llagostera9.57922,1
Salt34.60382,3

Clíniques: Google Maps (Google Places), octubre de 2026. Població: Idescat 2025. Una clínica pot tenir diversos professionals; comptem establiments, no dentistes col·legiats. Metodologia.

Preguntes freqüents

Quantes clíniques dentals hi ha a la província de Girona?

318 segons Google Maps (octubre de 2026), repartides en 64 dels 219 municipis.

Quants habitants hi ha per clínica dental a Girona?

De mitjana, 2.612 habitants per clínica (3,8 clíniques per cada 10.000 habitants).

Quin municipi té més dentistes?

Girona, amb 40 clíniques; el segueix Figueres (27).

Tots els municipis · Millors dentistes de la província